ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

תביעת נזיקין על רצח, תקיפה ותקיפה מינית


בעיצומן של פרשיות אלימות קשות שפוקדות את ארצנו לאחרונה בראשן רצח הילדה מקצרין שכפי הנראה פוענח אתמול, תקיפות ומקרה אלימות שונים לרבות הטרדות על מיניות, מציינים במשרד עורכת הדין ענת (כהן) קאופמן מנתניה, כי חשוב להביא לידיעת הציבור את האפשרויות האזרחיות שעומדות בפני הנפגעים ובני משפחותיהם. המדובר בתביעות לפיצויים כספיים במישור האזרחי.

כך למשל בפרשיית הרצח המזעזעת – ברי כי את הילדה לא ניתן יהיה להחזיר לחיים אבל אפשר להעניש את הרוצח או התוקף גם בכיסו. ולזכות בפיצוי שפעמים רבות מסייע להתמודד עם ההשלכות של המוות. לא כולם יודעים שאפשר לתבוע פיצויים כספיים על תקיפה מכל סוג שהוא החל מסטירה ועד לרצח, או לתקיפות על רקע מיני, מהטרדה ועד אונס.
 

מאמרים נוספים:

ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון


יש לדעת כי כל מי שהיה קורבן לתקיפה, זכאי לתבוע פיצוי מהתוקף או המטריד ולעיתים גם מגורמים אחרים. תביעה אזרחית לפיצוי ניתן להגיש ללא קשר להליך הפלילי . תביעת נזיקין רצח תקיפה תקיפה מינית

פיצוי כספי במקרה של רצח
מעטים הם המקרים בהם בני משפחה של קורבנות רצח הגישו תביעה אזרחית כנגד המזיקים. בחודש יולי 2004 פסק ביהמ"ש השלום בתל אביב פיצוי בסך של 400,000 ש"ח לעזבונו של אדם אשר נרצח על רקע של הלוואה שהרוצחים בקשו להמנע מפרעונה. במקרה אחר פסק בימ"ש סכום של כ-75,000 ש"ח בלבד כנגד נערה שהואשמה בהריגת המנוח בדקירה .במקרים אלו התביעות הוגשו לאחר שהיו הרשעות בפלילים ונדונו לפי עקרונות הפיצוי הרגילים של תביעות אזרחיות כאב וסבל, עוגמת נפש , קיצור תוחלת חיים.

הבוקר פורסם באמצעי התקשורת כי נבדק הנושא לפיו חוזר מנכ"ל אוסר על התקשרות ארוכת טווח עם קבלנים לביצוע עבודות. זהו כיוון המאפשר בדיקת אחריותם האזרחית של גורמים נוספים במעשה או במחדל לרצח. כמו כן יש הרבה שאלות נותרו שעדיין פתוחות בחקירה זו כרגע מוקדם עדיין לבדוק אחריותם של גורמים נוספים אך אין ספק כי לאחר שיתבהרו הדברים ניתן ויהא צורך לבדוק אותם. בתביעה אזרחית ניתן לשלבם גורמים נוספים אם יימצא כי אחראים בידה כזו או אחרת וחייבם לשאת בנטל הפיצוי במלאו או בחלקו.

בנוסף לתביעה אזרחית- נזקית רגילה, הרי שבמקרה ובו מדובר בקטין-תלמיד, קיימת זכות לתביעה על פי פוליסת תאונות אישיות תלמידים. חוק חינוך חובה מטיל על משרד החינוך ועל הרשויות המקומיות לערוך ביטוח תאונות אישיות. מדובר בפוליסת ביטוח קולקטיבית הכוללת כיסויים שונים ועיקרם למקרה מוות ונכות עקב תאונה

הכיסוי הוא 24 שעות ביממה ואינו קשור בהכרח לפעילות הבית ספרית. במקרה של מוות כוללת הפוליסה פיצוי בסך של כ- 130,000 ש"ח.

פיצוי בגין הטרדה מינית
באמצעי התקשורת פורסמו בתקופה האחרונה נתונים לפיהם בשנת 2005 התקבלו במרכזי הסיוע לתקיפה מינית 33 אלף פניות. על פי הנתונים פחות מעשרים אחוז מהנפגעים מתלוננים על כך במשטרה ונדירים עוד יותר המקרים בהם מוגשת תביעה אזרחית לפיצויים על הנזקים שנגרמו להם.

חלק המכריע של הנשים הנפגעות מהטרדה מינית פשוט לא יודעות שהכלי הזה – תביעה נזקית עומד לרשותן.

זאת ועוד. באופן כללי יש מחסום רגשי מהגשת תלונה, על אחת כמה וכמה הגשת תביעה נזקית כאילו בהגשת תביעה כזו ידבק רבב במתלוננת- נפגעת, שמתפרשת כסחיטה או תשלום כספי שנפס לעיתים כקבלת תשלום תמורת שירותי מין .

משרד עורכת הדין ענת (כהן) קאופמן שם לו מטרה לסייע בידי נשים ונפגעות או נפגעים אלו ולהעלות את המודעות ואת האפשרויות הפתוחות בעניין וזאת על ידי פנייה לגופים מסייעם כמו ארגוני נשים למיניהן . שיתוף פעולה ראשון עם ארגון "אמונה" שבנתניה. וכן בזמן סיוע בייצוג בתביעות מסוג זה.

מה נחשב הטרדה מינית
בשנת 1998 חוקקה כנסת ישראל את החוק למניעת הטרדה מינית, אשר מגדיר צורות שונות של הטרדה מינית : סחיטה, מעשה מגונה שמטרתו גירוי מיני, סיפוק מיני או ביזוי מיני, הצעה חוזרת ונשנית בעל אופי מיני, התייחסות חוזרת למיניות שלך והתייחסות משפילה ומבזה למינך או לנטייתך המינית.

על פי החוק מדובר בעבירה שדינה מאסר, ולצד העונשין קיימת גם האפשרות לתביעת פיצוי כספי במסגרת תביעה אזרחית. אפשר לתבוע 50,000 ₪ צמוד משנת 1998 ללא הוכחת נזק. לתביעה אפשר להוסיף פיצוי בגין הפסדי השתכרות נזק נפשי וכיו"ב .

תביעה אזרחית נגד אנס תוקף או מטריד יכולה לבוא לאחר הרשעה פלילית ק) אבל בעיקרון יכולה להתנהל ללא קשר להליך במקביל לו או בלעדיו.

למעשה תביעה אזרחית על תקיפה מינית הינה זהה במהותה ובדרך ניהולה לכל תביעה נזיקית אחרת
כאשר שכיחים בה הנזקים הנפשיים שהינם ברי פיצוי כמו כל נזק גופני אחר (אורטופדי, נוירולוגי) אלא שבניגוד למקרים בהם נפגעת אישה בתאונת דרכים, נפילה, תאונת עבודה שבהם בד"כ נעשית פניה לייעוץ משפטי הרי שהתביעות והפניות בתביעות על תקיפות והטרדות מיניות היום מצומצמות מאחר ואין מספיק מודעות.

הנזקים של נפגעות תקיפה מינית על כל גווניה מתאפיינים בדרך כלל בפגיעה נפשית כמו פוסט טראומה הדומה לתסמונת של הלם קרב או דיכאון מז'ורי ועד נזקים חמורים כמו סכיזופרניה.ילדים שבמשך שנים סבלו תקיפות במיוחד מידי מישהו מוכר שאמור לגונן עליהם נותרים עם צלקות נפשיות קשות ביותר ובלתי הפיכות שלא ניתנות לריפוי. לעיתים התקיפות המיניות מלוות גם באלימות פיזית קשה שהותירה מנזקים גופניים כמו צלקות , נזקים אורטופדיים או נוירולוגיים.

יש נזקים ספציפי הבעיה בילדים הינה כי יש מנגנון הדחקה ורק אחרי שנים הם מסוגלים לפתוח וחשוף עצמן לנושא כאן קיימת ביעה של התיישנות אך בהליך אזרחי כל מקרה נבדק לגופו ים

כמשרד שמייצג אלפי לקוחות בתביעות נזיקין, אנו נתקלים במעט מאוד תביעות מסוג זה, אומרת עו"ד ענת קאופמן , ואין לנו ספק כי הדבר נובע בראש וראשונה עקב חוסר מודעות. הגשת תביעת לפיצוי כספי יכולה לסייע רבות לנפגע ולבני משפחתו. בעוד שבהליך הפלילי הקורבן (המתלוננת) אינה חלק ממהלך ניהול התביעה, ולעיתים קרובות היא אפילו בכלל לא יודעת את סופו של ההליך שהרי המתלוננת נשארת בגדר עדה במשפט הפלילי ותו לא, אין לה כל חלק ושליטה על ניהול התביעה והתוצאה מבחינתה הינה אולי סיפוק בעצם ההרשעה אך תסכול רב בד"כ ממהלך הדברים, לעומת זאת בהליך אזרחי הנפגעת היא צד להליך ויש לה יכולת לשלוט ולנהל התביעה. כמו כן עשויה לזכות בפיצוי כספי שיסיע בידה לשקם עצמה אם באמצעות מימון של טיפול נפשי, פסיכולוגי או פסיכאטרי, ההשתלבות בעבודה או בכל אמצעי אחר שימצא לנכון, כמו כן התחושה שהפוגע נפגע בכיסו יכולה לתרום לשיפור ההרגשה.

הטרדה מינית במסגרת העבודה
מחקרים בארץ מראים כי יותר ממחצית מהנשים הוטרדו מינית בחייהן , ואחוזים לא מבוטלים מההטרדות מתרחשים במקום העבודה, כך למשל עולה גם מן בפרשיות שהסעירו את המדינה לאחרונה, פרשת נשיא המדינה ושר המשפטים. תופעת ההטרדה המינית אינה פוחתת עם כניסתן של נשים רבות יותר למעגל העבודה , וגם לא עם תפיסת עמדות בכירות ע"י נשים.

יחד עם זאת הסטטיסטיקה שצוינה לעיל לא פוסחת גם על המותקפות במסגרת העבודה ומעט מהנשים מתלוננות ומעט אף יותר מנצלות את הכלי העומד לרשותן לגבי תביעת פיצויים .

למרבה הצער פעמים רבות המתלוננת נתקלת בהתנהגות בלתי ראויה של המעסיק, כמו פיטורים, איומים מוסווים, או מפורשים ולחצים שונים.

החוק למניעת הטרדה מינית מאפשר למעסיק לטפל במקרה של הטרדה מינית ולהפסיקו. אם המעסיק אינו מטפל כראוי החוק מציע סעד לנפגעת לא רק נגד המריד, אלא גם נגד המעסיק בתביעה אזרחית, במידה ולא עשה די כדי למנוע את המקרה .

המעביד אינו פטור מנקיטת אמצעים שיבטיחו סביבת עבודה בטוחה ככל שניתן . למשל על פי פסיקת בתי הדין לעבודה על המעביד לדאוג מראש ליצירת תנאים שיבטיחו סביבת עבודה בטוחה ועליו לטפל בכל תלונה בנושא זה. כך למשל על המעביד לדאוג לפרסם מעל לוחות המודעות תקנון שיביא לידיעת העובדים את עיקרי הוראות החוק בדבר הטרדה מינית והתנכלות ויפורטו דרכי הגשת התלונות והטיפול בהן. אם לא מילא המעביד חובותיו על פי חוק הוא עלול להימצא אשם וחייב פיצוי למוטרד או למוטרדת .

ניתן להגיש תביעה כספית נגד המעביד – מעביד שלא נקט אמצעים לצורך מניעת הטרדה מינית וטיפול יעיל בה- יהיה אחראי להטרדה המינית או להתנכלות שביצע עובד שלו במסגרת יחסי העבודה, וניתן לתבוע את המעביד בתביעה אזרחית בשל כך.

חשוב לדעת !!! כאשר הפגיעה היא במסגרת העבודה הרי מדובר בתאונת עבודה וניתן להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי ולקבל תגמולים וזכויות כפי שמגיעות לכל עובד אחר שנפגע בעבודה.

עוד יש לדעת כי אם ההטרדה נעשתה במסגרת השרות הצבאי תביעה להכרה במסגרת חוק הנכים תגמולים ושיקום.

פעמים רבות מועלית טענה כי עקב העובדה שלא נהוג להאשים בעדות שקר או תלונת שווא אדם אשר התלונן על הטרדה מינית וחזר בו או התגלו פערים בגרסתו. הדבר יוצר מצב בו יכול להיגרם נזק רב לנאשם שלעיתים חף מפשע בנוסף לסטיגמה הקשה הנדבקת בו , עקב עדות שקר ותלונת שווא או חוסר יכולת הוכחה וכמו כן המצב יכול לעודד תלונת שווא כנגד מעבידים , בידיעה כי אם המתלוננים יחזרו בהם או יתגלו כעדי שקר לא יוגש נגדם אישום והם יצאו נקיים. יש לדעת כי במקרים כאלו זכאי האדם שנגדו הוגשה תלונת שווא להגיש תביעה אזרחית לפיצוי כנגד המתלונן בגין הנזקים שנגרמו לו עקב תלונת השווא נזים שיכולים להיות כלכליים טהורים או נזקיים.
 
 


לפגישת ייעוץ ללא תשלום

ונחזור אלייך בהקדם:

מלא את הפרטים

הרצל 7, קומה 5, נתניה 4240004

location6, location, map, marker, pin

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

09-8350074

print2, print, printer

office@acklaw.co.il

envelop, envelop, mail, email, contact, letter
 

 

- כל הזכויות שמורות -
אין לראות באמור באתר משרד עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי