ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

מהפכה בתחום הביטוח


פסק דין תקדימי בנושא שיעור הפיצויים לנזקי גוף;
אתמול ניתן בבית המשפט המחוזי בחיפה ע"י הנשיאה פסק דין תקדימי הקובע כי בקביעת שיעור הפיצויים בגין נזקי גוף (תאונות למינהן) אין להפחית תשלומים שקיבל הנפגע מפנסיית נכות, בכל הנוגע לקרנות הפנסיה החדשות, שכן פנסיית נכות היא במהותה תשלום לפי חוזה ביטוח וככזה אין לנכותו מסכום הפיצויים.
 

מאמרים נוספים:

ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון


מדובר בהלכה תקדימית וצודקת אשר מטפלת באפליה חמורה שהייתה קיימת עד היום בין נפגעים, בעקר נפגעי תאונות קשות, ושאיריהם ואשר יש לה השלכות נרחבות עד כדי מהפכה על עולם הביטוח.

בהתאם להלכה שתחילתה לפני כ- 40 שנה, ואשר עליה נסמכו חברות הביטוח, אדם שנפגע בתאונה , ותבע פיצויים , הרי שבסכום הפיצויים שנפסקו , היה צריך לנכות כל סכום שקיבל ויקבל בעתיד הוא או שאיריו (אם נהרג בתאונה) מקרן פנסיה . מדובר במאות אלפים אם לא במליוני שקלים.

החמור בעניין זה הוא כי למעשה הלכה זו גרמה להפסד חמור של נפגע אשר הפריש ושילם מכיסו הפרטי במשך שנים פרמיות כדי לבטח עצמו , ומוצא עצמו ללא פיצוי כלל או פיצוי מופחת בהרבה מחברת הביטוח שאחראית לתאונה. ויתרה מזו הלכה זו גרמה לאפליה בין נפגע שהיה מבוטח בביטוח חיים לבין נפגע שהיה מבוטח בקרן פנסיה .

הנהנים העיקרים מכך היו חברות הביטוח אשר נתבעו בתביעת הפיצויים ולעיתים קרובות למעשה כלל לא נאלצו לשלם ולו אגורה שחוקה לנפגע עקב קיזוז תשלומי קרן הפנסיה .

הסיבה לכך נעוצה כאמור בהלכה שקבעה כי בעוד נפגע שהיה מבוטח בביטוח (ביטוח חיים וכו) היה זכאי לקבל את מלוא הפיצוי גם בתביעה שלו לנזקי גוף (מצד ג', מעביד או בטוח הרכב בתאונת דרכים) וגם את כספי הביטוח שבו היה מבוטח מבלי שסכומי הביטוח יופחתו מסכום הפיצויים, הר שנפגע או אלמנתו וילדיו (אם נהרג בתאונה) אשר היה מבוטח בקרן הפנסיה נאלצו להסתפק בסכומים פחותים בהרבה לאחר שכל הכספים שמגיעים לנפגע ושאריו מקרן הפנסיה נוכו מסכום הפיצויים עד כדי שלעיתים קרובות הנפגע הקשה או האלמנה וילדיו כלל לא זכו לקבל ולו אגורה שחוקה מסכום הפיצויים.

דוגמאות נוספות
כדי לסבר את האוזן במקרה שבו למשל נפגע נהרג בתאונת דרכים והיה מבוטח בביטוח חיים בסכום של מיליון וחצי ₪ וכן הגיש תביעת פיצויים במסגרתה נקבעה זכאות לפיצוי ע"ס מליון וחצי שח , הרי שאלמנתו זכאית לקבל את כל הכסף משני המקורות במצטבר דיינו סך של 3 מליון ₪ . בעוד אלמנה בנסיבות דומות אבל שבעלה בחר להיות מבוטח בקרן פנסיה ולא בביטוח חיים ואשר סך קצבאות הפנסיה מגיעות למליון וחצי תקבל רק מליון וחצי כי כל הסכום מקוזז מהפיצוי ולא זכאית לקבל במצטבר. מצב זה חייב שינוי חקיקתי והלכתי אלא שהדבר לא קרה .

בשנים האחרונות לאור השינויים הנרחבים שעבר עולם הפנסיה כאשר נסגרו כל הקרנות הישנות , נפתחו החדשות אשר עברו לידי חברות מסחריות גרידא והן מנוהלות לחלוטין כמעט בכל הפרמטרים כתוכניות ביטוח , לא היה עוד מקום להמשך הנוהג של ניכוי תשלומי הפנסיה ולהמשך האפליה .

הטענה כי יש לשנות ההלכה לאור הקרנות החדשות עלתה לאחרונה בבתי המשפט אך עד כה (למעט פסק דין אחד שנוי במחלוקת הנמצא בערעור בעליון ) לא ניתן פסק דין מקיף וחד משמעי) .

כך למשל טיפל משרדנו בתביעה של אלמנה ויתומים שאבי המשפחה נהרג בתאונת עבודה עת נפל מגובה . במסגרת הליכי פשרה עלתה הצעה לפיצוי בסך של כ 2.5 מיליון שקל. אלא שחברת הביטוח בקשה לקזז סכום של מליון ₪ בגין תשלומי ביטוח לאומי ועוד מליון וחצי בגין תשלומי קרן הפנסיה כך שלמעשה התביעה נבלעה . ובעניין זה הועלתה אכן הטענה כי מדובר בקרן פנסיה חדשה ומשכך אין מקום לקחזז הסכומים והאלמנה והיתומים זכאים לתשלום הן מקרן הפנסיה והן מחברת הביטוח.

פסק הדין של כב' הנשיאה מאתמול, אכן משנה הדברים.

פסק הדין קובע כי שוק הפנסיה הנוכחי שונה מהותית מזה שהיה לפני ארבעים שנה וקרנות הפנסיה הישנות הותיקות אליהם התייחסה ההלכה הישנה אין לה דבר ולא חצי דבר עם קרנות הפנסיה החדשות דוגמת מקפת הדשה , מבטחים החדשה וכו.

פסק הדין דן במאפיינים של קרן הפנסיה החדשה וקובע כי הגם שנשארו מספר נקודות דימיון בין קרנות הפנסיה הוותיקות לחדשות הרי שנקודות השוני עולות עליהן ביניהן הפקדת ניהול קרן הפנסיה בידי גורם מקצועי חיצוני קביעת שיעור דמי סיכון ספציפיים העדר התחייבות לתשלום פנסיית זיקנה , עריכת חיתום מתן חופש בחירה לעמיתים באשר לזהות הקרן ,חיובה של הקרן לשמור על איזון אקטוארי וכיוצ"ב.

בנסיבות העניין קובעת כב הנשיאה כי יש לראות בתשלומי פנסיית הנכות כתשלום לפי חוזה ביטוח כמשמעו של מונח זה בסעיף 86 לפקודת הנזיקין וככזה אין להביאו בחשבון בשומת הפיצויים דהיינו אין לקזזו.
 
 


לפגישת ייעוץ ללא תשלום

ונחזור אלייך בהקדם:

מלא את הפרטים

הרצל 7, קומה 5, נתניה 4240004

location6, location, map, marker, pin

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

09-8350074

print2, print, printer

office@acklaw.co.il

envelop, envelop, mail, email, contact, letter
 

 

- כל הזכויות שמורות -
אין לראות באמור באתר משרד עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי