ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

טביעה בבריכה: אחריות, פיצוי, שאלות ותשובות

מאמרים נוספים:

מאמרים נוספים:


כמה דוגמאות, מנסיוננו במשרד: לקוח שנפצע משפת הבריכה בשעה ששפת הבריכה הייתה חלקה. הילד שבר את הרגל. נער שקפץ ממים רדודים ולא היה שלט "מים עמוקים", הוא קפץ ראש ושבר את חוליות הצוואר והיום הוא משותק מהצוואר ומטה. פיצויים לנפגע יכולים להגיע למיליוני שקלים, אם יש פציעה קשה או מוות.

מה ההמלצה למי שמחזיק בריכה בבית? במיוחד למקרה של טביעה בבריכה
ראשית, לעשות ביטוח ולקרוא היטב את האותיות הקטנות של הסרת אחריות ובכלל את תנאי הפוליסה. בעבר, ניהלנו במשרד תיק של מקרה שקרה בצימר, אך חברת הביטוח התנערה מאחריות וטענה לרשלנות. זו טענה מוזרה מכיוון שתפקידו של הביטוח הוא לכסות רשלנות. ביהמ"ש קבע שהם טענו את הטענה הזו מאוחר מדי ודחה אותם.

איזה ביטוח כדאי לעשות?
חברות ביטוח, על אף תפקידן, מנסות באופן קבוע להתנער ממתן פיצויים. כיצד? הטענה הראשונה של חברת הביטוח תהיה בוודאי שבעל העסק התרשל בצורה בוטה, כלומר – לא עמד בתנאי הפוליסה. חברת הביטוח יכולה לטעון שלא הקפדת כבעל עסק על תנאי הבטיחות הנאותים, שהסימונים והשילוט לא נמצאים כראוי, שהיו אנשים מעל הכמות המותרת בבריכה ועוד.

לפיכך, על מנת לדאוג שחברת הביטוח לא תוכל להתנער מאחריות, עליך לדאוג לקיים כל אחד ואחד מתנאי החריגים בפוליסת הביטוח ולהקפיד על כך באופן קבוע ושוטף.

צריך לדאוג שיהיה בביטוח סעיף המגדיר אחריות גם אם האדם התרשל, שלא יתנערו מבעלי הבריכות, שלא יחריגו ללא סיבה.

מה לגבי צימרים?
בריכת שחייה בצימר, בווילה, או בבית פרטי – על אף שאנו מכנים אותה "בריכה פרטית" – היא בריכה ציבורית לכל דבר, וחלות עליה התקנות הנוגעות לבריכות ציבוריות. בין התקנות: גידור, סימון, תקנות הנוגעות לאיכות המים ובמידת הצורך מציל (כאשר מספר המתרחצים עולה על 30 מתרחצים). לכן, אם מתרחש אסון, בעל הצימר חשוף לתביעות.

בצימר או בבית פרטי, אם חבר של הילד נפצע, אתה כבעל הבית יש לך אחריות במקרקעין ומתוקף זה יש לך אחריות מלאה עליהם. צריך לנקוט בכל אמצעי הזהירות והביטוח. וגם אם תעשה את הכל – עדיין יש לך אחריות.

על בעלי הצימרים כשבעלי המקרקעין יש אחריות מלאה. הם צריכים לשים שילוט ברור בבריכה, לשים גדר לבריכה, חומר מונע החלקה מסביב, לקבוע שעות מסוימות בהן הבריכה תהיה פתוחה, הם חייבים להקפיד שהמים יהיו מטוהרים ולא מורעלים.

האם בעל צימר או וילה להשכרה יכול לבטח את עצמו מפני נזקים שייגרמו בבריכה?
כן, אך חשוב לשים לב ולזכור שלא מדובר בביטוח רגיל, אלא בביטוח מיוחד לבעלי עסק. ביטוח זה מכסה את כל האפשרויות, בהן טביעה של מתארח בבריכה, פציעה כלשהי או התחשמלות.

מתי בעל צימר יחויב בפיצוי?
כשלא עמד בדרישות החוק או התקנות, אם יוכח כי הוא התרשל בשמירה על בטחונו ובטיחותו של המשתמש בבריכה. רשלנות יכולה להיקבע גם ללא הוראות חוק, כאשר בית המשפט סובר כי בעל הבריכה לא נהג כפי שבעל בריכה סביר היה צריך לנהוג. למשל, גם אם החוק לא מחייב הצבת מציל מתחת ל-30 אנשים, אבל בעל הצימר איפשר ל-15 נערים להשתולל בבריכה בלי השגחה, ייתכן שיחייבו אותו בפיצוי, כיוון שהיה עליו לנקוט באמצעי זהירות סבירים.

הבעיה תהיה כאשר תבוא חברת הביטוח ותטען, כפי שכבר קרה, שבעל הצימר התרשל, ולכן אין לו כיסוי ביטוחי. זו טענה קשה שיש להילחם בה בכל הכוח, מאחר שהיא מותירה הן את בעל הצימר חשוף והן את הנפגע, שלא יוכל לקבל פיצוי מחברת הביטוח אם בעל הצימר לא יוכל לשלם לו.
הטענה של חברת הביטוח היא גם בלתי אפשרית, שכן כל מהות הביטוח היא לשלם פיצוי אם הייתה רשלנות. לכן, אם בעל הצימר לא התרשל, והתאונה נגרמה באשמה מלאה של הנפגע, אז בכלל אין מקום לתביעה.

האם אנחנו, כמתארחים בווילה פרטית או בצימר, יכולים תמיד לתבוע?
כפי שבעל הצימר חייב להבין שהבריכה בה הוא מחזיק היא בריכה ציבורית – כך גם על האורחים להבין שאם קורה אסון, יש לנו כצרכנים הזכות לתבוע את בעל העסק ולדרוש פיצוי כספי. לפיכך, כאשר אנו יוצאים לחופשה בצימר, דירה או ווילה שיש בהם בריכה, יש לזכור לוודא כי לבעלים אכן יש רישיון עסק בתוקף וביטוח חוקי.

חברים הגיעו להתארח בביתי. האם יש לי אחריות משפטית במקרה של טביעה?
כאן אנו נכנסים לתחום האפור של בריכות השחייה. למעשה, ברגע שיש לי בריכה פרטית, יש לי גם אחריות לחיי המתרחצים. יש מעט מאוד חוקים בנושא, ולכן אם קורה אסון, על בית המשפט יהיה לקבוע מי התרשל ומי אשם. בכל מקרה, כדאי לרכוש ביטוח צד ג' שיכסה את בעד הבריכה במקרה שייתבע.

על אילו נזקים ניתן לתבוע ואת מי?
במקרים בהם נגרמו נזקים עקב פציעה או חלילה מוות, יש מקום לשקול הגשת תביעת נזקי גוף כנגד האחראים – בעלי הבריכה. העילה יכולה להיות מכוח מעשה או מחדל של האחראים.
במקרה שמקום מסוג זה לא גודר, לא קיים שלט מתאים בחצרותיו, לא הוצב בו פיקוח נאות וכדומה, ניתן יהיה להגיש תביעה ולטעון לרשלנות, הפרת חובות חקוקות או אחריות מכוח היותך בעלים של מקרקעין מסוכנים וכדומה.

מהו הפיצוי שניתן לתבוע?
במקרים של טביעה או פציעה – הרי שכל נזקי הגוף שנגרמו עקב כך זכאים לפיצוי בהם: הפסדי שכר לעבר ולעתיד, הוצאות רפואיות, הוצאות נסיעות, הוצאות עזרה וסיעוד וכמובן עוגמת-נפש.
כאשר מדובר חלילה במקרה מוות, הפיצוי הוא בגין אובדן השתכרות פוטנציאלי של המנוח בשנים האבודות, או אובדן תמיכה בשנים הללו, פיצוי על העובדה כי חייו של המנוח קוצרו, כאב וסבל, הוצאות קבורה וכו'.

עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' הינו משרד עורכי דין מומחה, ובעל ניסיון רב שנים בליווי משפטי בדיני נזיקין, וניהול הליכים אל מול חברות הביטוח ועורכי דינם.

זקוק לעורך דין נזיקין ותאונות? –  תן לנו להילחם למענך!
ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון


כתבה בהשתתפותנו בחדשות: https://youtu.be/dKd0VmQ3hgs

טביעה בבריכה ועוד: מדריך אחריות בריכות

מי אחראי בחוק כשקורה משהו כמו טביעה בבריכה שחייה?
בבריכה ציבורית או פרטית – תתכן אפילו אחריות פלילית של המפעיל והבעלים (כולל רשות עירונית), בעיקר אם תימצא רשלנות קשה. יש הוראות בחוק לגבי בריכות שלפיהן ניתן להסיק על רשלנות. הבעלים של הבריכה צריך לפעול באופן סביר גם אם אין הוראה מפורשת בחוק. סביר פרושו למשל לשים גדר ושער, לדאוג למציל בבריכה ציבורית, אם מצב שבו המציל אינו יושב בצמוד לבריכה. קיימים מקרים בהם יש אחריות נזיקית (כלומר – אחריות לפצות כספית) של בעל הבריכה, מנהל הבריכה, המפעיל, למשל: טביעה שיכולה להסתיים במוות, החלקה בסביבות הבריכה.
 
 


לפגישת ייעוץ ללא תשלום

ונחזור אלייך בהקדם:

מלא את הפרטים

הרצל 7, קומה 5, נתניה 4240004

location6, location, map, marker, pin

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

09-8350074

print2, print, printer

office@acklaw.co.il

envelop, envelop, mail, email, contact, letter
 

 

- כל הזכויות שמורות -
אין לראות באמור באתר משרד עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי