ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

ביטוח לאומי שולל אוטומטית קצבאות סיעוד בניגוד לפסיקה הפוכה


האם גם אתם, ההורים שלכם או מכרים שלכם שם?
ביטוח לאומי שולל באופן אוטומטי קצבאות לאלפי קשישים, למרות פסיקה שאומרת בדיוק הפוך. כך מתברר מנייר עמדה שהוגש לועדת הרווחה על ידי עו"ד ענת קאופמן, יו"ר פורום הביטוח הלאומי בלשכת עורכי הדין.
 

מאמרים נוספים:

ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון


נכון לשנת 2015  חיים בישראל כ 176000 זקנים הזכאים לגמלת סיעוד.  כ 13% מהם (כ 20,000)  מאושפזים במוסדות ובערך כשליש מהם לא מאושפזים במחלקות סיעודיות . לאותם 7000-8000 איש בכל שנה, שולל הביטוח הלאומי את הגמלה באופן אוטומטי. אולם, השלילה מתבצעת למרות פסק דין תקדימי פליציה גורה שניתן בבית הדין לעבודה.

בפסק דין זה קבע בית המשפט קביעה הפוכה לחלוטין ממדיניות הביטוח הלאומי שאוסרת לשלול אוטומטית את הקצבה באופן הבא:

בית הדין קבע כי ביטוח לאומי לא יוכל לשלול באופן גורף זכאות לגמלת סיעוד מקשיש המתגורר בבית אבות. אמנם, בהתאם לחוק, בית אבות הנמצא בפיקוח חייב לספק לדייריו שירותי סיעוד, אך אין הדבר כולל את כל מחלקות בית האבות. לכן, שלילת גמלה מקשיש המתגורר בבית אבות לא תהיה מעתה גורפת, אלא תחויב באישור בית הדין לעבודה. בית הדין ידון בכל מקרה לגופו, ויבדוק האם הקשיש אכן מקבל מהמוסד שירותי סיעוד המצדיקים שלילת גמלת סיעוד.
בית הדין ביקר את המדיניות הגורפת שהייתה נהוגה עד כה על ידי הביטוח הלאומי בשלילת גמלת סיעוד מקשישים המתגוררים בבית אבות וקבע כי היא אינה מתיישבת עם החוק.
משמעות פסק הדין היא, כי ביטוח לאומי לא יכול עוד לשלול, על דעת עצמו, גמלה מקשישים המתגוררים בבית אבות באופן גורף, אלא רק לאחר דיון פרטני בבית הדין לעבודה ובדיקת השירותים אותם מקבל הקשיש בבית האבות.

"המוסד לביטוח לאומי באופן שיטתי וחרף העובדה כי מדובר בחוק סוציאלי בוחר פרשנויות המחמירות עם המבוטחים" אומרת קאופמן המובילה בשנים האחרונות עשרות תיקים בתחום קצבאות לקשישים ומבוגרים מול הביטוח הלאומי. "כך, במקום שהביטוח הלאומי יתן את הקצבה, כפי שקבע בית הדין, ורק במקרים פרטניים מסוימים – הביטוח הלאומי שולל את הקצבה מכל 7000 המבוטחים הללו, ללא בדיקה מעמיקה וכך מונע מהם למעשה עשרות אלפי שקלים של סיוע חיוני שהם זכאים לו על פי החוק"

בפניה לועדת העבודה והרווחה של הכנסת, כותבת קאופמן, "התנהלות המוסד מעבר לכך שלא מכבדת החלטת בית הדין הארצי לעבודה שקבע שיש להמשיך ולשלם את הגמלה גם למי שמאושפז בבית אבות שיש בו מחלקות סיעודיות, אך נמצא במחלקה עצמאית , גם לא מכבדת את המאמץ שעושים אותם זקנים מקבלי הקצבה – לנהל חיים עצמאיים עד כמה שניתן, תוך קבלת עזרה חלקית בלבד במחלקות של העצמאים בבית האבות,  ולא ליפול נטל במסגרת אשפוז במחלקה סיעודית שם מסופקת עזרה מלאה בכל תפקודי ה ADL. "לא די בדרך הלא קלה (בלשון המעטה) שעשו אותם זקנים , כדי לקבל את הזכאות לגמלה (וועדות, בדיקת אחות וכו) ולא ד בכך שהם ובני משפחתם משלמים מכיסם את מלא התשלום למוסד (שנע בין 5000-15000 ש"ח) גם שוללים מהם את הגמלה ?? אין למוסד כל הצדק לעשות כן לא מצד החוק ולא מצד פסיקה המפורשת".

עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' הינו משרד עורכי דין מומחה ובעל ניסיון רב שנים בליווי משפטי וניהול הליכים אל מול חברות הביטוח ועורכי דינם.

זקוקים לעורך דין נזיקין וביטוח? – תן לנו להילחם למענך !
 
 


לפגישת ייעוץ ללא תשלום

ונחזור אלייך בהקדם:

מלא את הפרטים

הרצל 7, קומה 5, נתניה 4240004

location6, location, map, marker, pin

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

09-8350074

print2, print, printer

office@acklaw.co.il

envelop, envelop, mail, email, contact, letter
 

 

- כל הזכויות שמורות -
אין לראות באמור באתר משרד עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי