ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

ביטוח רפואי בחו"ל

מאמרים נוספים:

מאמרים נוספים:


בעיקרון תושב ישראל זכאי לקבלת טיפול רפואי במסגרת סל הבריאות של קופ"ח, אבל זאת רק בהתקיים שני תנאים מצטברים:
הטיפול אינו יכול להנתן בארץ ואין לו תחליף הולם.
מדובר בטיפול מציל חיים (כלומר לחולה נשקפת סכנת חיים).

לגבי התנאי הראשון – הקושי העיקרי בהשגת אישור כזה הוא שעל החולה להשיג חוות דעת רפואית של רופא שיאמר כי בארץ לא ניתן לבצע את הניתוח ואין טיפול חילופי. הבעיה היא שהאגו של הרופאים, ולעיתים הצורך של הרופאים להגן על כבודם של חבריהם, מקשה עליהם לתת אישורים כאלה.

תביעה להחזר הוצאות למימון טיפול רפואי בחו"ל
לאחרונה הוגשה על יד משרדנו לבית המשפט תביעה כנגד קופת החולים בסך של חצי מליון ₪ להחזר הוצאות למימון טיפול רפואי בחו"ל. מדובר בתינוקת שנולדה עם מום קשה שהצריך ניתוח מהיר. הניתוח הראשון נעשה בארץ וכשל, ונדרש ניתוח שני מתקן. אין ספק כי מדובר היה בניתוח מציל חיים. הרופא שביצע את הניתוח הראשון הציע לבצע בעצמו גם את הניתוח המתקן (השני), ואילו רופאה המטפל של הילדה המליץ כי הניתוח לא יעשה בארץ בשל העדר ניסיון בארץ באותה תקופה בניתוחים מסוג זה ולכן המליץ על ביצוע הניתוח בבית חולים מסוים בחו"ל המתמחה מאוד בניתוחים מסוג זה אצל תינוקות וילדים קטנים.

בשל דחיפות העניין גייסו ההורים את הכסף הנדרש ונסעו מיידית. לאחר החלמת הילדה חזרו ארצה ופנו לקופת החולים לקבלת ההחזר. בקשתם סורבה. ההורים הגישו ערעור התקיימו דיונים תקופה ארוכה והתשובה הסופית היתה שלילית על כך הוגשה התביעה לבית המשפט.

הבעיה העיקרית בה נתקלו ההורים הייתה שעם חלוף הזמן הרופא המטפל שהמליץ בזמנו חד משמעית על ביצוע הניתוח בחו"ל ולא בארץ סרב להודות בגלוי כי זו הייתה עמדתו. לא ניתן להשתחרר מהתחושה כי חזרתו מעמדתו הראשונה היתה נוכח העובדה כי מדובר היה לכאורה בפגיעה ברופא אחר (שהציע לבצע את הניתוח המתקן) שכיום דרך כוכבו.

החולה יהיה זכאי להוצאות טיסה ושהות עד תקרה של 250,000 דולר לכיסוי הוצאות רפואיות, הוצאות טיסה של המטופל + מלווה, שהיה בבית מלון כלכלה וכו'.

על החולה לפנות לועדה בקופת החולים שתפקידה לבדוק ולאשר. בד"כ מדובר בצורך מידי ולכן הטיפול צריך להיות זריז ביותר אלא שהדבר לא ממש קורה תמיד גם כאשר מדובר בסכנה לחיי המבוטח.

כך למשל עולה במקרה נוסף שטופל על ידי משרדנו. מדובר היה באדם מבוגר אשר צריך היה לעבור ניתוח דחוף להשתלת כליה. בשל גילו זכאי היה לקבל את הניתוח בחו"ל. הרופא המטפל בבית חולים הוציא מסמך רפואי ובו נרשם כי מדובר בצורך מידי להשתלה. המסמך הועבר מידית לוועדה בקופת החולים בה היה מבוטח החולה, אך במשך חודש ימים לא התקבלה כל תשובה. אף פניותיהם החוזרות של בני המשפחה לא פתרו בכלום.

לאחר חודש ימים החמיר והדרדר מאוד מצבו ובאשפוז נוסף בבית החולים בארץ (כשהוא עדיין נמצא בהמתנה לתשובתה של קופת החולים שבוששה להגיע ) הוברר כי כעת עקב הדרדות קשה במצבו הוא נזקק גם להשתלת כבד. בני המשפחה שנואשו בעידה מול הבירוקרטיה פנו למשרדנו אשר הגיש מידית בקשה לבית המשפט. רק לאחר מאבק לא קל והמתנה נוספת נשל כ- 3 חודשים אושרה ההשתלה והוא יצא לחו"ל.

יש לציין לעניין ההשתלות כי בשנה האחרונה חוקק בארץ חוק ההשתלות בעקבותיו הוארך והתייקר מאוד התור להשתלות.

אחת הבעיות שמקשות מאוד על קבלת האישור להשתלה בחול במסגרת קופ"ח הוא כי פרשנות התנאים כמו " סכנת חיים", טיפול חילופי, הינם נזילים. כך למשל לגבי השתלת כליה תמיד אפשר לומר שיש טיפול חלופי בדיאליזה וכאשר המצב כבר חמור ומחייב השתלה לפעמים זה מאוחר מדיי.

ניתן לרכוש ביטוח פרטי עבור טיפולים בחו"ל לעיתים קל יותר לקבל את אישור הביטוח אבל גם במסגרת הזו נתקלים בלא מעט בעיות. חברות הביטוח מנסות פעמים רבול להערים קשיים בין היתר עולה הענה לאי גילוי מצב קודם וכו' .

עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' הינו משרד עורכי דין מומחה, ובעל ניסיון רב שנים בליווי משפטי וניהול הליכים אל מול חברות הביטוח ועורכי דינם.

זקוק לעורך דין מומחה בביטוח רפואי? – תן לנו להילחם למענך!
 
ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון


כדי לקבל מימון לטיפול רפואי בחו"ל (ניתוח, השתלות) נאלץ לא פעם החולה הישראלי ובני משפחתו להאבק, אף במסגרת מאבק משפטי, בקופת החולים ובמערך הבריאות.

אין ספק כי הרפואה הישראלית היא מן המתקדמות בעולם יחד עם זאת מדובר במדינה קטנה ובשל מגבלות הכמות המספרית אין אפשרות להתמחות בכל תחום ותחום במיוחד כאשר מדובר בתתי תחומים במכשור ובהכשרה מיוחדים, במקרים כאלו.
 
 


לפגישת ייעוץ ללא תשלום

ונחזור אלייך בהקדם:

מלא את הפרטים

הרצל 7, קומה 5, נתניה 4240004

location6, location, map, marker, pin

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

09-8350074

print2, print, printer

office@acklaw.co.il

envelop, envelop, mail, email, contact, letter
 

 

- כל הזכויות שמורות -
אין לראות באמור באתר משרד עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי