ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

תביעה כנגד המעביד בגין התעללות ופגיעה נפשית

מאמרים נוספים:

מאמרים נוספים:


עובדים רבים סובלים מהתייחסות מזלזלת ויחס מחריד אשר עלולים להגיע לכדי התעללות נפשית בסביבות העבודה. מרבית המקרים של התעללות בסביבת העבודה מתרחשים בשל שימוש מופרז של המנהל בכוח בהתבסס על סמכותו. התנהלותו של המנהל מלווה בתנאי עבודה קשים ומלחיצים וביחס פוגעני. כאשר התנהגות זו של המנהל מביאה לנזקים פיזיים ונפשיים אצל העובד, הדבר מאפשר לו להגיש תביעה לקבלת פיצוי על נזקיו.
 

פיצוי על התעללות ופגיעה נפשית
ידוע לכולנו שכל עבודה עשויה להיות מלחיצה. אך בהתעללות בעבודה מדובר בלחץ הנוצר מסביבה פוגענית באופן חריג. סביבה זו יכולה להיווצר ממגוון סיבות: פנייה מזלזלת ומעליבה, פיקוח הדוק ומאיים, אגרסיביות והערות פוגעניות, צעקות, ביקורת בלתי מוצדקת, השפלה פומבית, מתן מטלות שאין בהן צורך ועוד. כל אלו עלולים לפגוע בכבודו של העובד כאדם ולהציב אותו במתח וחרדה חריגים כך שהוא מפתח תסמינים נפשיים ופיזיים קשים.

כתוצאה מהתנהלות זו העובד מפתח חרדות ודיכאון, ירידה בביטחון העצמי. התסמינים הנפשיים עלולים להיות מלווים בתסמינים פיזיים כגון עייפות מוגברת, כאבי בטן, מיגרנות ולחצים בחזה.

סביבת עבודה מעין זו אינה מומלצת לאף אחד. בהיבט המשפטי הנזק שנגרם לעובד בעקבות התעללות המעביד עשוי להעמיד לזכותו פיצוי מצד המעביד. אומנם, החוק בישראל אינו מתייחס באופן ישיר להתעללות נפשית מצד המעביד, אך התפיסה בפסיקה היא כי המעביד חב בשמירה על כבודו ושמו הטוב של העובד ופגיעה באלו עלולה להיחשב כהפרת חובת הזהירות שהמעביד חב כלפי עובדו.

מבחינת דיני עבודה חשוב לדעת, כי חוק פיצויי פיטורים מקנה לעובד/ת, הנקלעים למערכת נסיבות שאינן מאפשרות להם להמשיך בעבודתם, את האפשרות להתפטר מהעבודה, ולקבל את מלוא הפיצויים המגיעים להם, ממש כאילו פוטרו.

לצד זאת, חשוב לזכור כי העובד יכול לתבוע את מעסיקו גם בתביעה נזיקית לקבלת פיצוי בגין ההתעללות והנזק שנגרם לו. התנהגות מתעללת של המעביד עשויה להיחשב כהתרשלות לכל דבר ולחייב אותו באחריות לנזק שנגרם בגין התנהגות זו לעובד. לשם כך העובד יצטרך להראות שכתוצאה מהתנהגות מתעללת של המעביד נגרמו לו נזקים פיזיים או נפשיים כגון פגיעה ביכולת עבודה ואובדן הכנסות, מימון טיפולים פסיכולוגיים ותרופות אחרות.

עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' הינו משרד עורכי דין מומחה ובעל ניסיון רב שנים בליווי משפטי וניהול הליכים אל מול חברות הביטוח ועורכי דינם.

זקוקים לעורך דין נזיקין וביטוח? – תן לנו להילחם למענך !
ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

 


לפגישת ייעוץ ללא תשלום

ונחזור אלייך בהקדם:

מלא את הפרטים

הרצל 7, קומה 5, נתניה 4240004

location6, location, map, marker, pin

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

09-8350074

print2, print, printer

office@acklaw.co.il

envelop, envelop, mail, email, contact, letter
 

 

- כל הזכויות שמורות -
אין לראות באמור באתר משרד עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי