ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

פיצוי על נזקים בברית מילה


טקס הברית מילה נערך כמעט לכל תינוק היוצא לאוויר העולם במשפחה יהודית. אך מה קורה כאשר המצב משתבש וחלה פגיעה בילוד? האם יש פיצוי על נזקים בברית מילה? האם יש אחריות וכיצד דואגים לפיצוי?
 

מאמרים נוספים:

ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון


מחקר שנערך בשנת 2013 על ידי חברת פאנלס, הצביע על 28% מהישראלים בכח העבודה אשר עובדים מהבית. 58% מאלה טענו שעבודה הטקס מהווה מצווה דתית בעיקרה, אך במרוצת השנים הפך לאקט תרבותי לאומי של המאחד את העם היהודי. זהו טקס שמח בו התינוק שזה עתה נולד עושה את "צעדיו" הראשונים כחלק מהעם היהודי. לצד מקומו כאקט דתי או תרבותי, הטקס מהווה פרוצדורה רפואית לכל דבר, והבעיה מתעוררת כאשר פרוצדורה זו אינה מתבצע כנדרש. במקרים אלו התינוק עשוי לסבול רבות ולהישאר עם נזקים שילוו אותו לאורך כל חייו. לכן קיימת חשיבות לדאוג לפיצוי על נזקים בברית מילה.

מרבית בריתות המילה בישראל נערכות על ידי מוהלים שעברו הכשרה המתמקדת בהיבטים הדתיים הכרוכים בפעולת המילה, והם פועלים ללא הכשרה רפואית נאותה, וללא כל פיקוח והסדרה. כאשר המוהל הוא גם רופא, לכאורה ניתן להתנחם בכך שהוא עבר הכשרה רפואית, ובכך שקיימים דינים המסדירים את עבודת הרופא והפיקוח עליה. אלא שדינים אלו אינם מתאימים לייחודיות של אקט המילה, ואין בהם כדי להבטיח שהרופא עומד במאפיינים הייחודיים הנדרשים לביצוע נאות של הפעולה וגם לא כדי להסדיר פיקוח נאות עליה. כך שהלכה למעשה גם המילה על ידי הרופאים אינה מוסדרת ומפוקחת, ומה גם שרק מעט מהבריתות מבוצעות על ידי מוהלים שהם גם רופאים.

רופאים מוהלים ומוהלים מוסמכים
ככל בעלי המקצוע גם המוהלים נושאים בחובת זהירות ובחובת מיומנות כלפי לקוחותיהם שהפרתה באופן שיגרום לנזק מוגדרת כאירוע רשלנות מקצועית שיהיה עליהם לשאת באחריות לו. כך מוהל שלא עמד בסטנדרט ההתנהגות הסביר במקצוע המילה צפוי לשאת באחריות לנזק שנגרם לנמהל. אולם, ברמה הכללית כחברה, חשובה הרבה יותר שאלת התמודדות המדינה המהווה גורם מרכזי בפיקוח על ההתנהלות הנאותה וביטחון האזרחים עם הנושא.

כאשר סיכונים משמעותיים העולים מפעילות מסוימת ידועים, ולמרות זאת המדינה ולא נוקטת בפעולות סבירות שנדרשות להגנה על האזרחים מוטלת עליה אחריות לנזק שנגרם מהפעילות המסוכנת. על רקע תפיסה זו המדינה קבעה מגוון חוקים ותקנות למקצועות שונים הטומנים בחובם הסתמכות רבה של הלקוחות, סיכונים רבים ללקוחות ולצדדים שלישיים, והחצנות שליליות רבות של בעל המקצוע. כך למקצועות רבים נקבעו חובות רישוי וחובות עמידה בתנאי סף ותקנות התנהלות נאותה. חובות ותקנות מעין אלו ניתן למצוא לעניין ביטוחים, בנקים וכיו"ב.

אלא שלצערנו לעניין נושא המוהלים לא נקבעה הסדרה נאותה ולכן, כאמור, מוהלים רבים פועלים ללא כל פיקוח והסדרה. במציאות זו, אין שום הסדרה חוקית לטיפול בתלונות כנגד מוהלים, לחקירת מקרים שבהם אירעו סיבוכים רפואיים בעקבות ברית מילה, לקביעת תנאי סף לפעולתם של מוהלים ולהטלת סנקציות על מוהלים שנמצא שהתרשלו בפעולתם. אומנם, קיימת וועדה לבדיקת מוהלים חדשים ובחינת כשירותם, אלא שוועדה זו אינה מחייבת ומוהלים רבים פועלים תחת פיקוחה. חוקים נוספים שנועדו להגן על בריאות הציבור בעיסוקים מסוימים פוסחים על נושא המוהלים. קיימות גם הצעות חוק מבורכות להסדרת תחום המוהלים, אך לצערי הצעות אלו לא הבשילו לכדי חקיקה.

הסמכה ורגולציה
כאשר אנו פוגשים במקצועות שלא זכו לתשומת הלב הראויה של המדינה להצר על כך. במרבית המקרים אין משמעות הדבר שהמקצוע אינו מסוכן ואינו מצדיק התערבות מדינית, אלא שקיים מחדל של המדינה בתחום באופן שמסכן את האזרחים. לעניין נושא עריכת המילות נאמר בפסיקה כבר שנים רבות כי הימנעות המחוקק מהסדרת נושא זה עולה כדי מחדל רשלני של מדינת ישראל, שכן הוא גורם לפגיעה קשה בנימולים שנפגעו מפעולה רשלנית של מוהל, דבר המנוגד לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

נושא המילה חייב לקבל את הטיפול הנאות. בתוך כך יש לקבוע תנאי סף לעבודת מוהל ולוודא שמוהלים עברו הדרכה רלוונטית גם בהיבטים הרפואיים של הפעולה. יש לקבוע חובת רישוי למוהלים, שתהיה תנאי לעיסוק בתחום, היא תוכל לגרור אחריה סנקציות ואף לשלול את ההסמכה ממוהלים שנמצא שהתרשלו בפעולתם, והיא תוכל לברר תלונות וחשדות מעין אלה.

פעמים רבות מגיעים אליי לקוחות שנפגעו בברית המילה וכעת סובלים לאורך כל חייהם. תחום זה אינו מוסדר כנדרש בחוק ובתקנות, למרות שהוא טומנים בחובם סיכונים רבים ולמרות שהנזקים מתרחשים כל העת. כעורכת דין אני יכולה לתת לנפגעים את המענה המשפטי בלבד ולסייע לתת פיצוי על נזקים בברית מילה, אך כאזרחית המדינה אני יכולה לקרוא למדינה להרים את הכפפה ולטפל בנושא.

עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' הינו משרד עורכי דין מומחה ובעל ניסיון רב שנים בליווי משפטי וניהול הליכים אל מול חברות הביטוח ועורכי דינם.

זקוקים לעורך דין נזיקין וביטוח? – תן לנו להילחם למענך !
 
 


לפגישת ייעוץ ללא תשלום

ונחזור אלייך בהקדם:

מלא את הפרטים

הרצל 7, קומה 5, נתניה 4240004

location6, location, map, marker, pin

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

09-8350074

print2, print, printer

office@acklaw.co.il

envelop, envelop, mail, email, contact, letter
 

 

- כל הזכויות שמורות -
אין לראות באמור באתר משרד עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי