ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

נפגעי גזזת

מאמרים נוספים:

מאמרים נוספים:


מהי מחלת הגזזת?
מחלת הגזזת הינה מחלת עור פטרייתית הנגרמת על ידי פטריות דרמטופיטיות. המחלה עלולה להופיע בכל חלקי הגוף, על הקרקפת, השיער, כפות הרגליים ואף בציפורניים, ותסמיניה העיקריים הינם כתמים אדומים דמויי טבעת על העור הגרומים לגירוד, התקרחות, הפרשות מוגלתיות ועוד. מחלה זו הינה מחלה מדבקת מאוד המועברת בעיקר דרך מגע והיא מטופלת באמצעות תרופות.
 

בעקבות התפרצותה של מחלת הגזזת בישראל בסוף שנות הארבעים החלה הממשלה ביוזמת משרד הבריאות לבצע סדרת טיפולי הקרנות רדיואקטיביות בעיקר בקרב ילדים בני 15 שעלו ממדינות צפון אפריקה אשר חיו בתנאי היגיינה לקויים וקשים.

בתקופה ההיא המודעות לסכנות הטמונות בהקרנות אלו היתה נמוכה, ובמשך הזמן התברר שהקרנות רבות בראשם של אותם ילדים היו מיותרות ואף גרמו לנזקים בריאותיים בלתי הפיכים. בין היתר גרמו הטיפולים להיווצרותן של צלקות גדולות ומכוערות, לעקרות, התקרחות, נשירת שיניים, מצוקות נפשיות וכן מקרים רבים של מחלת הסרטן. עד היום מתגלות תופעות לוואי שונות כתוצאה מאותם טיפולים אשר גורמות לנכות קשה ואף למוות של אותם אזרחים שעברו את הטיפול לפני שנים רבות.

בעקבות זאת בשנת 1995 נכנס לתוקפו החוק לפיצוי נפגעי גזזת. על פיו, אדם שנפגע כתוצאה מטיפול בהקרנות נגד גזזת שביצעה המדינה, הסוכנות היהודית, קופת החולים, הסתדרות מדיצינית הדסה או מי מטעמם, בתקופה שבין ה-1.1.46 ועד ה- 31.12.60, בין בישראל ובין בחו"ל כחלק מהעלייה לארץ, זכאי לפיצויים לו או לשאריו.

זכאות לפיצויים בגין מחלת הגזזת
על מנת להיות זכאי לפיצוי על הנפגע להוכיח כי הוא קיבל את הטיפול בהקרנות כאמור לעיל וכן כי הוא לקה במחלה המנויה ברשימת המחלות שבחוק הגזזת אשר מזכות בפיצוי (כגון גליומה, מלנומה, גידולי בלוטת התריס ועוד). עם זאת, יתכן ותקבע נכות גם בגין מחלה או ליקוי אשר אינם מפורטים בחוק אך הם תולדה של אחת המחלות המנויות, כגון נכות נפשית.

תביעה לפיצוי נפגעי הגזזת יש להגיש למשרד הבריאות אשר מחזיק את רשימת השמות של מקבלי הטיפול למניעת הגזזת. ועדת מומחים תבחן את התביעה ואת פרטיה לעומקם, תתחקר את התובע על הטיפולים שקיבל ועל התקופה ותקבע האם אכן מדובר בתובע שזכאי על פי חוק לקבל פיצוי. במידה והועדה תקבע שהנפגע אכן עבר את הטיפול בתקופה המדוברת, הפניה תעבור לבחינת ועדה רפואית, אך אם הועדה קבעה אחרת התביעה תידחה. הנפגע יזומן לועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי שתקבע האם מחלתו של הנפגע הינה אחת המחלות המנויות בחוק ותגדיר דרגת את נכותו.

על ועדת המומחים ניתן להגיש ערעור בפני בית הדין לעבודה וכן על החלטת הועדה הרפואית ניתן להגיש ערעור לועדה רפואית לעררים.

בשנים האחרונות ועדות המומחים והועדות הרפואיות החמירו את דרישותיהם בדגש על הוכחת הקשר בין הטיפול בהקרנות שעבר המטופל לבין המחלה ממנה הוא סובל ודורשים מסמכים רבים שלא תמיד נמצאים ברשות הנפגעים. לכן מומלץ להוועץ בעורך דין המתמחה בתחום שאף יכול להתלוות לנפגע לועדות ולהעלות משמעותית את סיכויי הצלחת התביעה.

סוגי המענקים:
אדם שנקבעו לו אחוזי נכות רפואית בשיעור של 5%-39% יקבל מענק חד פעמי בגובה 1200 ש"ח כפול אחוזי הנכות שנקבעו לו.

אדם שנקבעו לו אחוזי נכות רפואית של 40% ומעלה זכאי למענה חד פעמי (50,000 ש"ח עבור אחוזי נכות של 40%-74%, ו-100,000 ש"ח עבור אחוזי נכות מעל 75%). בנוסף, יקבל קצבה חודשית למשך כל חייו.

במידה וחלפה לפחות חצי שנה מהמועד בו קבעה הועדה את אחוזי הנכות, וחלה החמרה במצבו של הנפגע, הוא רשאי להגיש תביעה להחמרת מצב ולהבדק שוב על ידי ועדה רפואית שתעדכן את קביעתה.

בהגשת תביעה כנגד הביטוח הלאומי נאלץ המבקש לעמוד בפני הליכים ארוכים ומורכבים ולכן מומלץ כבר בתחילת ההליך להיוועץ בעורך דין הבקיא בתחום והינו בעל נסיון. משרדנו מטפל בתביעות כנגד הביטוח הלאומי מזה שנים רבות ומלווה את לקוחותיו ליווי צמוד לאורך כל הדרך, כולל ייצוג בועדות הרפואיות, עד למימוש מלא זכויותיהם בגין פגיעתם.

בנוסף, לרוב נדרש המבקש להיעזר בחוות דעת רפואית, משרדנו נעזר במומחים מהשורה הראשונה בכלל התחומים ואנו יכולים לעזור לך לפנות אל המומחה המתאים ביותר למקרה לצורך קבלת חוות דעת.

צרו קשר עוד היום עם משרדנו, קבעו פגישת ייעוץ ראשוני חינם ובררו את זכויותיכם והאלטרנטיבות העומדות לרשותכם.

עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' הינו משרד עורכי דין מומחה, ובעל ניסיון רב שנים בליווי משפטי וניהול הליכים אל מול ועדות רפואיות, ביטוח לאומי וחברות הביטוח ועורכי דינם.

זקוקים לעורך דין לתביעת מול ביטוח לאומי? – תן לנו להילחם למענך!
ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

 


לפגישת ייעוץ ללא תשלום

ונחזור אלייך בהקדם:

מלא את הפרטים

הרצל 7, קומה 5, נתניה 4240004

location6, location, map, marker, pin

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

09-8350074

print2, print, printer

office@acklaw.co.il

envelop, envelop, mail, email, contact, letter
 

 

- כל הזכויות שמורות -
אין לראות באמור באתר משרד עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי