ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

נזקי השלג – מחדל או כוח עליון?

מאמרים נוספים:

מאמרים נוספים:


בכל חורף שצפוי לבוא כולנו מייחלים לגשמי ברכה, והנפש הילדותית שבנו מקווה שגם נזכה לראות מעט מן הזהב הלבן שלעיתים נופל עלינו. לאחר הסערה שפקדה אותנו ניתן להעיד שהאהבה הישראלית לשלג מתמוגגת כשאין בית חם ומואר להיות בו, או כשתקועים בכביש לילה שלם. כאשר הסערה מפסיקה להיות משעשעת ומתחילה להיות מזיקה מתעוררת התרעומת של כל אחד מאיתנו, מי בגלל שקר לו ומי בגלל שעץ נפל לו על הרכב או שהוא נמצא יומיים ללא חשמל בבית חשוך וקר? האם זו תרעומת על כוח עליון או שמא צריכה זו להיות תרעומת על הרשויות שלא הכינו עצמן להתמודדות עם הסערה על אף שניתן היה לצפות אותה.

מי נושא באחריות לנזקי השלג?
אירועי סוף השבוע הם לא הפעם הראשונה שאנו חוזים בנזקים הנגרמים כתוצאה מבוא החורף. האירועים וודאי הזכירו לרבים מאיתנו את השיטפונות שפקדו את עמק חפר אשתקד. שם כתוצאה מההצפות נגרמו נזקים עצומים לבתים של תושבי עמק חפר, וכך גם לרכוש הפרטי הנמצא בבתים. הבתים נותקו מחשמל לתקופה ארוכה. בנוסף נגרמו נזקים רבים גם לרכבים שנסחפו, התנגשו אחת בשנייה כתוצאה מההיסחפות, וכתוצאה מעצים וענפים שנפלו עליהם.
 

כל מי שלא גר בבת חפר היה דבוק לטלוויזיה לחזות בטבע במלוא הדרו, אבל נדהם עוד יותר לגלות את המחדל של הרשויות והנזק הרב שנגרם לתושבים במושב. שנה לאחר מכן פוקדת אותנו בסוף השבוע שעבר סערה עוד יותר גדולה וקשה שלא לחשוב שהתעלמנו מסימני האזהרה. דומה שהתמונה שתיחרט בראשנו אינה של ילדים קטנים משחקים בשלג, אלא של תושבים רבים תקועים בכביש במשך שעות רבות, ולאחר מכן תושבים אחרים מנותקים מחשמל, יושבים בבית חשוף וקר.

במקרים כאלו מתגלה בשיא הדרה הסולידריות החברתית. בסופ"ש האחרון קשה היה שלא להתרגש מהאחווה שהתעוררה בחברה הישראלית בעת המצוקה. חלקנו פתחנו את ביתנו לקבל את אלו שנתקעו בשלג לכמה שעות חמות, וחלקנו חילקנו חבילות מזון למי שנצור בשלג וידו אינה משגת. אך בעוד שהסולידריות התגלתה בשיא הדרה נראה שגורמים רבים שיכלו למנוע את הנזקים נתפסו במערומיהם.

נזק שמתרחש ביד המקרה יכול לפקוד כל אחד מאיתנו והוא ייחשב לביש מזל. אך כאשר קיים גורם שהייתה מוטלת עליו החובה למנוע את הנזק והוא לא עשה זאת, ניתן יהיה לקבל פיצויים בגין הנזקים שנגרמו כתוצאה מהמחדל. אלו שניזוק במהלך אירועי סוף השבוע, בין אם בנזקים פיזיים לגופם או לרכושם ובין אם בשל עוגמת נפש צריכים לשקול את צעדיהם לקבלת פיצוי על הנזקים שנגרמו להם.

תביעת פיצויי נזיקין
במקרים של נזקי חורף ניתן לתבוע את הפיצויים מגורמים שונים. לעיתים ניתן לתבוע את חברות הביטוח בגין נזקים לבית ולרכב. במקרים אלו צפוי מאבק על מנת להוכיח שלפי הפוליסה חברת הביטוח אחראית בכיסוי בגין נזקים שנגרמים מהשלג. יחד עם זאת גם אם נחלנו כישלון מול חברת הביטוח אין להרים ידיים. במקרים של נזקי חורף מוטלת אחריות גם על רשויות מקומיות ורשויות אחרות כגון רשות הניקוז, וגם על חברות המספקות שירותים כגון חברת החשמל.

בכל תביעה לפיצויים בגין רשלנות נדרש התובע להוכיח שהופר סטנדרט התנהגות ראוי ושכתוצאה מכך נגרם הנזק. במסגרת זו על הרשויות מוטלת למשל חובת זהירות לנקוט במלוא האמצעים הנאותים על מנת להיערך למפגעי החורף ולמנוע נזקים לתושבים. ככל שהרשויות לא נקטו בכלל אמצעי הזהירות שנדרשו מהן כדי למנוע את הסיכון לתושבים הן נהגו ברשלנות ולכן יהיה עליהן לפצות אלו שניזוקו. כך גם ככל שחברת החשמל לא נקטה במלוא הפעולות שנדרשו ממנה על מנת למנוע נזק שהיא יכולה הייתה לצפות, היא תחוב באחריות בגין הנזק בשל התרשלותה.

הסערות בשנה שעברה היו צריכות ללמד טוב יותר את הגורמים האחראים לביטחון התושבים ולהספקת השירותים החיוניים כיצד להיערך לאירועי החורף. אולם בכל תביעה מול הרשויות, מול חברת החשמל או מול חברות הביטוח תעלה וודאי הטענה כי את הנזק מהאירועים הנוכחיים לא ניתן היה לצפות וכי מדובר בכוח עליון, ולכן הם לא נושאים באחריות לנזקים שנגרמו. חשוב לדעת שבפסיקה של בית המשפט בהקשר לשיטפונות נראה שהוא נוטה שלא לקבל טענה זו. כך למשל בתביעה שהתנהלה לפני מספר שנים כנגד עירייה בגין נזק שנגרם לתובע כתוצאה מירידת כמויות משמעותיות של גשמים קבע בית המשפט, כי הצפות אינן דבר חריג ואינן בבחינת כוח עליון אלא דבר שניתן לצפות אותו. כתוצאה מכך הוטלה האחריות על העירייה שהתרשלה בחובתה לדאוג לתשתיות ניקוז ברחובות. כמו לגבי הרשויות כך גם לגבי חברת החשמל בתי המשפט בארץ הכירו באחריותה של חברת החשמל לנזקים שנגרמים כתוצאה מהפסקות חשמל למכשירים חשמליים. טרם נידון מקרה בו הכירו באחריות על עוגמת נפש או נזקים פיזיים שנגרמו בחושך ובקור כתוצאה מהפסקת חשמל, אך נראה שאם ניתן יהיה להוכיח את התרשלותה של חברת החשמל בהיערכות לחורף היא תישא באחריות גם לנזקים אלו.

הדברים האמורים מעוררים שאלות רבות. האם אמצעים שננקטו על ידי הרשויות או שהיה עליהן להיערך טוב יותר? האם די היה בסגירת הכבישים או שמא היה עליהן להיערך טוב יותר לפינוי הכבישים מהשלג כדי למנוע את הנזק שנגרם לאלו שנתקעו. האם חברת החשמל נערכה כנדרש, או שמא היה עליה לנקוט בפעולות על מנת למנוע את החושך והקור בביתם של כה רבים? במסגרת זו יש לבדוק מהן כלל הפעולות הסבירות שיכלו הגורמים הנתבעים לנקוט בהן כדי למנוע את הנזקים שנגרמו והאם הם אכן נקטו בהם. ההרגשה הראשונית היא שהתשובה על השאלות שלילית.

עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' הינו משרד עורכי דין מומחה, ובעל ניסיון רב שנים בליווי משפטי וניהול הליכים אל מול מוסדות וחברות הביטוח ועורכי דינם.

זקוקים לעורך דין נזיקין? – תן לנו להילחם למענך!
 
ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

 


לפגישת ייעוץ ללא תשלום

ונחזור אלייך בהקדם:

מלא את הפרטים

הרצל 7, קומה 5, נתניה 4240004

location6, location, map, marker, pin

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

09-8350074

print2, print, printer

office@acklaw.co.il

envelop, envelop, mail, email, contact, letter
 

 

- כל הזכויות שמורות -
אין לראות באמור באתר משרד עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי