ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

מהפכה: נפגעת תקיפה מינית בעבודה תוכל להגיש תביעה בבית משפט אזרחי

מאמרים נוספים:

מאמרים נוספים:


לידיעה על הערעור – כותרת ראשים ביומן הבוקר של גלי צה"ל:https://www.facebook.com/acklawfirm/videos/1797187983666379/

פס"ד 20.02.2018 – בית המשפט העליון קיבל את הערעור וקבע כי החלטה על פיצול תביעה במקרים של נפגעות מינית פוגעת הן בנפגעות והן באינטרס הציבורי. בית המפשט העליון קיבל את הערעור וקבע כי אשה או גבר שהגיש/ה תביעה לבית המשפט האזרחי לפיצוי בגין אונס והטרדה מינית שאירעו במקום העבודה, יוכלו לנהל את כל התביעה בבית המשפט  האזרחי (שלום או אזרחי) ולא יצטרכו לפצל את התביעה ולנהל שני הליכים מקבילים (האחד בבית הדין האזרחי והשני בבית דין לעבודה), כפי שנאלצו נפגעים לעזות עד כה. בכך הפך בית המשפט העליון הן את ההחלטה של בית המשפט המחוזי שניתנה בתיק הספציפי והן החלטה קודמת של בית המשפט העליון משנת 2014, החלטה שקבעה את הלכת הפיצול.

"מדובר כאן במהפכה – לא פחות. זו בשורה עצומה לכל נפגעות התקיפה המינית. עד כה נאלצו הנפגעות לפצל את התביעה שלהן באופן בלתי מתקבל על הדעת, לשני בתי משפט שונים. זה הביא לסבל, ואפילו למצב שבו ויתרון על תביעתן או הפסידו זכויות" אומרת ענת קאופמן שהגישה את הערעור לעליון בשמה של אב"ג שנאנסה במשך שנים במקום עבודתה.

"חשוב להבין שהמשמעות של פיצול התביעה לשני בתי משפט שונים היא קשה- סבל שלא יתואר" אומרת קאופמן "משום שניהול הליך כפול כזה הוא למעשה להעיד פעמיים, לעבור את החוויות הקשות פעמיים וכפי שמעידות נפגעות רבות למעשה- לעבור את הפגיעה המינית, את האונס, את ההטרדה פעמיים נוספות דרך התביעה בבית המשפט".

"יותר מזה, אם יש צורך לפצל את ההליך או אולי לבחור רק ערכאה אחת, האם יש דרך לחלק את הנזק בין האירועים? מי שחוותה אונס או תקיפה מינית יכולה לבצע בחירה אכזרית כזו? הרי ברור שהיא נופלת בין הכסאות וזכויותיה פשוט נפגעות" אומרת קאופמן.

"לכן אני שמחה שבית המשפט העליון עשה מהפך ואימץ את הטענות שטענו בערעור, וקיבל החלטה אמיצה שתשפיע על נפגעות רבות"

בנוסף, התקבל הערעור שהגישה עו"ד קאופמן בסוגיית ההתיישנות.  בית המפשט המחוזי קבע כי בשל התיישנות של חלק מאירועי התקיפה המינית – אונס והטרדה של אותו פוגע במקום העבודה ייוותר מחוץ לתביעה.

עו"ד קאופמן אומרת ש"אנחנו יודעים שפגיעה מינית כמו אונס והטרדה, כשהם מתרחשים במקום עבודה, הרבה פעמים מדובר בשרשרת של אירועים, פגיעות חוזרות ונשנות במשך שנים. למי שנפגעה לוקח זמן רב לאזור את האומץ, להתגבר על תחושות הפחד, הבושה ולהתלונן. גם ארגון תביעה הוא דבר שלוקח זמן. התוצאה היא קשה. במקרה שלנו, כמו מקרים רבים בישראל, הפוגע אנס ותקף במשך שנים. האם יעלה על הדעת שרק חלק קטן מהתקיפות יכנסו לתביעה? הרי מדובר בשרשרת שיש לראות אותה כמקשה אחת, אחרת פוגעים פגיעה חמורה ביותר בזכויותיה של הנפגעת".

המקרה הנדון הוא של נפגעת שעברה אונס והטרדה מינית לאורך שנים עד תחילת 2009. היא אזרה אומץ להגיש תלונה רק לאחר מספר שנים נוספות. את התביעה הנוכחית הגישה בשנת 2015. המשמעות היא שעל פי פרשנות מחמירה של החוק, שחלק משרשרת הפגיעות המיניות שחוותה עלול להשאר מחוץ לתביעה.

בית המשפט העליון קבע, כי לא היה מקום לקבוע שהאירועים התיישנו ויש לבחון את שלל טענות המערערת לרבות הטענה שמדובר "במסכת אחת של התעללות מינית".

המערערת, באמצעות עו"ד ענת קאופמן קיבלה את מבוקשה:

לאפשר לנשים וגברים שנפגעו בתקיפה מינית – אונס והטרדה במקום עבודתם, לנהל את כל ההליך המשפטי בבית הדין האזרחי – שהוא המומחה לנושא (ולא באזרחי ובבית דין לעבודה גם יחד). ובודאי לא בבית דין לעבודה, שאינו מומחה לדיני אזרחיים אלא לעבודה ובנוסף, נוהג לפסוק פיצויים נמוכים מאוד וכך פוגע בזכויות הנפגע/ת.
שבמקרים כאלה של פגיעה מתמשכת במקום העבודה, יראו בכל שרשרת המקרים של אותו הפוגע במקום העבודה – כמקשה אחת, גם אם חלקם נפלו מחוץ ל"התיישנות", בשל הנסיבות. כדי לא להותירם מחוץ לתביעה ובכדי שהפוגע יעמוד לדין על כל העברות ולא רק על חלקן.
 

עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' הינו משרד עורכי דין מומחה ובעל ניסיון רב שנים בליווי משפטי וניהול הליכים אל מול חברות הביטוח ועורכי דינם

זקוקים לעורך דין לפגיעה מינית? – תן לנו להילחם למענך !
 
ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון


"בשורה עצומה לכל נפגעת תקיפה מינית בעבודה. עד כה נאלצו הנפגעות לפצל את התביעה שלהן באופן בלתי מתקבל על הדעת, לשני בתי משפט שונים. זה הביא לסבל ואפילו למצב שבו ויתרו על תביעתן או הפסידו זכויות" אומרת עו"ד ענת קאופמן שהגישה את הערעור בשמה של אב"ג, שנאנסה במשך שנים במקום עבודתה.

עו"ד ענת קאופמן עתרה לבית המשפט העליון בערעור על החלטה אבסורדית שקבעה כי על נפגעת תקיפה מינית בעבודה לפצל את ההליך בין שני בתי המשפט (האזרחי ובית הדין לעבודה); ועל החלטה שקבעה כי חלק מאירועי הפגיעה המינית שנגרמו על ידי אותו פוגע התיישנו וייוותרו  מחוץ לתביעה.
 
 


לפגישת ייעוץ ללא תשלום

ונחזור אלייך בהקדם:

מלא את הפרטים

הרצל 7, קומה 5, נתניה 4240004

location6, location, map, marker, pin

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

09-8350074

print2, print, printer

office@acklaw.co.il

envelop, envelop, mail, email, contact, letter
 

 

- כל הזכויות שמורות -
אין לראות באמור באתר משרד עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי