ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

מדורות ל"ג בעומר, תרסיסים ונפצים

מאמרים נוספים:

מאמרים נוספים:


תאונות רבות נגרמו עקב השלכתם של חפצים מסוכנים כמו מיכלים ותרסיסים שונים לתוך האש או שימוש בחומרי מאיצי בערה המלתקחים במהירות.

תאונות מתרסיסים ונפצים במדורות חג ל"ג בעומר
באחד המקרים קבוצת תלמידים הדליקו מדורה תוך שימוש בחומר מאיץ בעירה הבקבוק בו היה החומר התלקח וכשניסה הילד לכבות ברגליו את הבקבוק , האש אחזה בבגדיו , הוא נכווה ופונה לבית החולים תוך שהוא סובל מכוויות ברגליים ובגוף .

בראש וראשונה יש לבדוק באיזו מסגרת נערכה הפעילות . כך למשל מדורות רבות נערכות בגני הילדים, בפינימיות, מדורות שמאורגנות במסגרת כיתתית או במסגרת תנועת הנוער. בכל מקרה של פגיעה יש כמובן לבחון מה היקף אחריותה של המסגרת המארגנת לנזק .
 

על המארגנים לנקוט מבעוד מועד באמצעים סבירים למניעת נזק צפוי. נכון הוא שמצד אחד לא רוצים להשבית שמחה וכן לאפשר קיומם של פעילויות מסוג זה, אך מנגד מצפים ההורים , ובצדק, כי המארגנים יקחו אחריות על המתרחש יפקחו וימנעו מעשים פזיזים ומסוכנים.

כך למשל במסגרת כזו יש ציפיה שהמדרכים המורים או הגננות ידריכו קודם לפעילות את הילדים מפני הסכנות הכרוכות בפעיליות סביב המדורה, וכן כי יפקחו וימנעו התנהגויות כאלה . פיקוח והשגחה רשלניים יטילו אחריות על המארגנים (משרד החינוך, תנועת הנוער וכו') לנזק שנגרם .

יש לציין כי בחוזר מנכ"ל של משרד החינוך קיימת התיחסות לגבי הבערת אש בפעיליות של בית הספר.

מי נושא באחריות?
לרבים מבעלי הבתים הפרטיים קיימת פוליסת אחריות צד ג' ולכן במקרים המתאימים ניתן להפעיל פוליסה זו (כמו למשל במקרה שבו בעל הבית לצורך הבערת המדורה בביתו השליך נפט למדורה, האש התלקחה במהירות אחד האורחים שניסה לעזור לבעל הבית נכווה מהאש החזקה).

רבות מהמדורות נערכות בשטחים פנויים ברחבי העיר כמובן שלא ניתן בכל מקרה להטיל אחריות על המועצה אך למשל מקרה בו התלקחה פסולת שהיתה מוטלת בשטח ולא נאספה בזמן ע"י המועצה . המועצה חייבת לפעול להסרת שדות קוצים או מפגעים מסוג של ערימות פסולת גדולות המוטלות בשטחים הפנויים , במיוחד נכון הדבר נוכח הסיכונים הצפויים בל"ג בעומר שבו כל שטח פנוי המשמש למדורה אשר עלולה לגרום להתלקחות הפסולת.

אסונות רבים מתרחשים בשימוש בנפצים וחמור מכך בעת השלכת נפצים למדורה . באחד המקרים ילד השליך נפץ למדורה הנפץ לא התפוצץ ואז הילד קרב גפרור והנפץ התפוצץ נקטעו חלקים ניכרים של שלוש אצבעות בידו.

יש לדעת כי באופן כללי קיים איסור בחוק על מכירת נפצים וחזיזים. פריטים אלו מהווים "צעצועים מסוכנים" האסורים בהחזקה ומכירה על פי צו הפיקוח על מצרכים ושירותים. האחריות לנזקים עקב השימוש בנפצים מוטלת על היצרן/יבואן או משווק של הנפצים.

לציין כי בכל מקרה של פגיעת גוף בתלמיד קיימת זכאות לתביעה במסגרת תאונות אישיות תלמידים וזאת ללא צורך במציאת האחראי לנזק וללא קשר למסגרת בה ארעה התאונה דהיינו אף אם תאונה ארעה במסגרת מדורה פרטית ביתית. כדאי להוועץ בכל מקרה , ומוקדם ככל הניתן בגורמים מוסמכים כמו עו"ד בתחום.

עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' הינו משרד עורכי דין מומחה, ובעל ניסיון רב שנים בליווי משפטי וניהול הליכים אל מול מוסדות שונים, חברות הביטוח ועורכי דינם.

זקוקים לעורך דין נזיקין ותאונות? – תן לנו להילחם למענך!
 
ענת קאופמן (כהן) ושות'
משרד עורכי דין ונוטריון

 


לפגישת ייעוץ ללא תשלום

ונחזור אלייך בהקדם:

מלא את הפרטים

הרצל 7, קומה 5, נתניה 4240004

location6, location, map, marker, pin

073-3744558

phone6, phone, contact, telephone, support, call

09-8350074

print2, print, printer

office@acklaw.co.il

envelop, envelop, mail, email, contact, letter
 

 

- כל הזכויות שמורות -
אין לראות באמור באתר משרד עו"ד ענת קאופמן (כהן) ושות' ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי